24фудбал

Рангник откри дека повеќе од еден час го молел Керик да остане, но...

Новиот тренер на Манчестер јунајтед, Ралф Рангник открива дека повеќе од еден час се обидувал да го убеди Мајкл Керик да остане, но Англичанецот бил решен да замине од Олд Трафорд.

Англија

По синоќешната победата над Арсенал, Мајкл Керик соопшти дека заминува од Манчестер јунајтед и нема да биде дел од тренерскиот персонал на Ралф Рангник.

Новиот предводник на „ѓаволите“ денеска се појави пред новинарите и откри дека за одлуката на Мајкл Керик дознал пред два дена, се обидал да го убеди да остане, но не успеал да го предомисли.

„Пред два дена дознав за ова (заминувањето на Кари). Имавме приватен разговор, дискутиравме повеќе од еден час“ – вели Ралф Рангник.

„Се обидов да го убедам да остане, но ми беше јасно дека веќе донел одлука, дека му е потребен одмор и на крајот морав да ја прифатам неговата одлука“.