24фудбал

Меси ја доби „Златната топка“ па му порача на Левандовски: Минатата година требаше ти да победиш, заслужи

Лео Меси ја доби „Златната топка“, Аргентинецот стигна до признанието за најдобар фудбалер во годината пред Роберт Левандовски од Баерн Минхен и Жоржињо од Челси.

Останато

Лео Меси стигна до „Златната топка“ број 7, вечерва Аргентинецот ја доби битката со Роберт Левадовски и Жоржињо.

„Пред две години кажав дека ова се последните години и сега повторно сум тука, неверојатно. Многу сум среќен и возбуден, сакам да се борам за нови предизвици. Не знам уште колку години ми остана, се надевам дека се многу. Сакам да им се заблагодарам на соиграчите од Барселона и ПСЖ, и особено оние од Аргентина. Чувствував дека нешто ми недостасува со Аргентина, и оваа година конечно успеав да освојам трофеј. Голема заслуга за оваа награда има и успехот на Копа Америка“ – рече Лео Меси, кој потоа испрати порака до Роберт Левандовски.

„Ми беше огромна чест да се борам за Роберт за оваа награда. Минатата година требаше ти да победиш, и мислам дека Франс Фудбал треба да ти го даде трофејот, заслужуваш да го имаш во својот дом“.

Поради пандемијата на ковид-19, Франс Фудбал реши минатата година да не ја додели „Златната топка“.