24фудбал

На Елмас не му се веруваше, Селихов со извонредна двојна интервенција спречи радост на Македонецот (ВИДЕО)

Елиф Елмас имаше голема шанса да погоди против Спартак Москва во Лига Европа, голманот Александар Селихов со извонредна двојна интервенција спречи радост на Македонецот.

Лига Европа

Наполи денеска гостува во Москва на дуел со Спартак во 5. коло од Лига Европа. Лидерот во Серија А на пауза заминува со два гола негатива иако резултатот можеше да биде сосема поинаков.

Во 16. минута од мечот, Елиф Елмас имаше одлична шанса да донесе изедначување но голманот Александар Селихов со извондредна двојна интервенција спречи радост на Македонецот.

Русинот најпрво со крајни напори го одбрани ударот на Елмас до пречката, за потоа иако беше на земја, некако со нозе го сопре и вториот обид на репрезентативецот на „црвено-жолтите“, кој не можеше да поверува како резултатот остана 1-0.