24фудбал

Откриена платата на Дани Алвеш во Барселона, сепак не е 1 евро неделно

Медиумите од Шпанија обелоденија каква плата ќе има Дани Алвеш во Барселона, се работи за минималецот кој го пропишуваат правилата на Ла Лига, односно 155.000 евра по сезона.

Шпанија

Продолжуваат да се откриваат детали од соработката помеѓу Дани Алвеш, откако утрово беше објавено дека Бразилецот има откупна клаузула од 100 милиони евра, вечерва беше обелоденета неговата плата.

Претходно се говореше дека десниот бек ќе биде играчот со најмали фиксни примања на Камп Ноу, некои извори дури и шпекулираа со бројката од 1 евро неделно.

Според Ла Вангвардија, сумата е 155.000 евра годишно, односно мимималецот кој го пропишуваат правилата на Ла Лига.