24фудбал

Покетино е најлошиот тренер на ПСЖ во ерата на Катарците

Откако „Катар Спортс Инвестментс“ (КСИ) се сопственици на ПСЖ, Маурисио покетино има најлоша статистика како тренер.

Франција

Покетино го наследи Тухел на тренерската позиција во ПСЖ, но засега реди разочарувања. 

Минатата сезона не успеа да го освои француското првенство кое вообичаено ПСЖ го освојува поради богатиот и моќен тим кој го има.

Синоќа ПСЖ го загуби Суперкупот од Лил и сезоната ја почна со пораз во меч кој носеше трофеј.

Статистиката вели дека Покетино загубил осум од неговите 35 меча за ПСЖ, а тоа го прави најлошиот тренер на францускиот клуб откако Катарците се сопственици и инвестираа огромни пари во креирање на тимот.