24фудбал

Официјално: Фонсека заминува од Рома

Пауло Фонсека ќе остане во Рома до крајот на сезоната, а после тоа клубот ќе назначи нов тренер.

Италија

Рома потврди дека нема да му биде продолжен договорот на Пауло Фонсека, португалскиот стратег ќе го напушти клубот.

„Во име на сите во Рома би сакал да му заблагодарам на Пауло Фонсека за напорната работа и лидерство кои ги покажа во овие две години“, изјави претседателот на Рома, Дан Фредкин.

„Му посакуваме се најдобро во иднина и уверени сме дека ќе има успех каде и да оди“.

Се шпекулира дека Маурицио Сари е главен фаворит за нов тренер на Рома.