24фудбал

Малку фалело Артета да добие отказ, Арсенал седнал на маса со суперагентот Жорж Мендеш

Арсенал водел преговори со Жорж Мендеш за Нуно Еспирито Санто да го наследи Микел Артета на кормилото на „топчиите“, сепак се паднало во вода по серијата добри резултати.

Англија

По поразот од Евертон, Арсенал имаше 14 бода од 14 натпревари и најлош старт во последните 46 години. Столчето на Микел Артета сериозно се тресеше а според пишувањата на Сан, малку фалело стратегот да добие отказ.

Раководството на клубот водело преговори со суперагентот Жорж Мендеш за Нуно Еспирито Снато да го превзеде кормилото на „топчиите“.

Сепак, се паднало во вода по серијата добри резултати и трите победи во низа во Премиерлигата, како и триумфот против Њукасл во ФА Купот.