24фудбал

Фиорентина го остави Лукаку сам како дух во 119. минута, Интер закажа дуел со Милан (ВИДЕО)

Интер закажа дуел со Милан во четврфиналето од Купот на Италија, со голот на Ромелу Лукаку во 119. минута, „нероаѕурите“ славеа со 1-2 на гостувањето кај Фиорентина.

Италија

Дерби на Милано во Купот на Италија, Милан ќе се сретне со Интер во четвртфиналето. „Нероаѕурите“ закажаа дуел со градскиот ривал откако попладнево со 1-2 триумфираа на гостувањето кај Фиорентина.

Резултатот беше отворен во 40. минута, судијата покажа на белата точка со помош на ВАР а Видал погоди за 0-1.

Веднаш беше досуден пенал и за Фиорентина, но со ВАР беше поништена одлуката. Домаќините сепак стигнаа до изедначување во второто полувреме, Куаме погоди за 1-1 во 57. минута.

Интер се обиде да се врати во предност, имаше неколку шанси, но мрежите мируваа до крајот на регуларниот дел, па се играа продолженија. Фиорентина одолеваше на нападите, и кога се чинеше дека ќе има пенали, дефанзивците на домаќините го оставија Лукаку сам како дух во 119. минута, а напаѓачот со глава погоди за 1-2.