24фудбал

Барса ќе треба да плати казна за прославата на Меси во чест на Марадона? (ФОТО)

Според правилникот на Шпанската фудбалска федерација, Барселона ќе треба да плати казна поради начинот на кој Меси го прослави голот во чест на Марадона.

Шпанија

Меси постигна прекрасен погодок против Осасуна, откако го даде голот го соблече дресот на Барселона, а под него имаше дрес на Њувелс Олд Бојс, аргентинскиот тим за кој играше Марадона, а каде што настапуваше и Меси во младинските категории.

На дресот на Њувелс Олд Бојс имаше и реклама на „Јамаха“ која во тој период била спонзор на клубот.

Правилата на Шпанската фудбалска федерација велат дека играч при постигнувањето на голот доколку го соблече дресот и покажа било каков слоган, реклама, цртеж, анаграм... ќе се соочи со казна. Казната е 3.000 евра и предупредување.

Со оглед на сензитивниот момент Фудбалската федерација на Шпанија можеби треба да му прогледа низ прсти на Меси за оваа прослава, но и да го казни, сумата е смешна и за него и за Барса.