24фудбал

Клоп ги замоли фановите на Ливерпул: Сега останете дома, а кога ќе дојде време ќе го обоиме градот во црвено

Јирген Клоп ги замоли фановите на Ливерпул да не прават групни собири како што беше тоа на денот кога ја заверија титулата, тој им вети дека заедно ќе прослават кога ќе има услови за тоа.

Англија

Ноќта кога Ливерпул ја завери титулата, илијадници фанови се собраа пред Енфилд, дел од нив имаа и дуели со полицијата, а 15 лица беа уапсени.

Собирот на навивачите беше осуден од властите и дел од општеството, па Клоп преку отворено писмо им порача да не го прават повеќе тоа бидејќи се стравува од собири кога Ливерпул ќе игра на домашен терен.

„И јас сум човек како и вас и јас ја имам истата пасија како и вас, но во моментов најважно е да не правиме јавни собири. Им го должиме тоа на најранливите во нашата заедница, на здравствените работници кои даваа премногу и на кои им аплаудиравме, и на полицијата и локалните авторитети кои ни помагаат“, вели Клоп.

„Ве молам, славете, но славете на безбеден начин, во приватни услови, да не ризикуваме дополнително да ја рашириме оваа ужасна зараза низ нашата заедница. Си го должиме тоа себеси и да направиме тоа што е исправно во моментов. А кога ќе биде вистинско време ќе прославиме. Ќе го одбележиме овој момент и ќе го обоиме градот во црвено. Но сега ве молам останете дома“.