24фудбал

Почина легендарниот селектор на Франција, Мишел Идалго

По долго боледување на 87 годишна возраст во Марсеј почина поранешниот селектор на француската фудбалска репрезентација, Мишел Идалго.

Франција

Идалго беше легендарен селектор на Франција, тој ги предводеше триколорите до титулата на Европското првенство во 1984 година. Во тогашниот состав играше и Мишел Платини.

Милеш Идалго од 1976 до 1984 година беше селектор на Франција, а по истекот на мандатот четири години беше технички директор на репрезентацијата.

Како фудбалер тој играше за Ле Авр, Рем и Монако. А како тренер беше предводник на Марсеј и Монако.