24фудбал

Ждрепка за Лига Европа: Арсенал патува во Грција, Интер ќе игра во Бугарија

Извршена е ждрепката за нокаут фазата во Лига Европа, Арсенал го доби Олимпијакос, Интер ќе игра против Лудогорец, Манчестер јунајтед се среќава со Клуб Бриж.

Лига Европа

Во првото елиминационо коло од Лига Европа нема да има некој посебен дерби натпревар. Арсенал и Интер ни доаѓаат во соседството, а Стефан Ристовски со Спортинг Лисабон ќе игра против Истанбул Башкшехир.

16 финале Лига Европа:

Волверхемптон - Еспањол

Спортинг Лисабон - Истанбул Башакшехир

Гетафе - Ајакс

Баер Леверкузен - Порто

Копенхаген - Селтик

АПОЕЛ - Базел

Клуж - Севиља

Олимпијакос - Арсенал

АЗ Алкмар - ЛАСК

Клуб Бриж - Манчестер јунајтед

Лудогорец - Интер

Ајнтрахт Франкфурт - Салцбург

Шахтар - Бенфика

Волфсбург - Малме

Рома - Гент 

Глазгов Ренџерс - Брага