24фудбал

Калиниќ не го сака сребрениот медал: Ви благодарам, ама јас не играв во Русија!

Хрватските медиуми пренесуваат дека Никола Калиниќ нема да го земе сребрениот медал од Светското првенство во Русија.

СП 2018

По првиот меч на Светското првенство на Калиниќ му беше покажана излезната врата од репрезентацијата откако тој одби да влезе на мечот со Нигерија.

Напаѓачот на Милан си замина од селекцијата, беше на одмор, а потоа се приклучи на подготовките на Милан. За тоа време неговите соиграчи направија историски успех, играа во финалето на Светското првенство во Русија и го освоија сребрениот медал.

Соиграчите и стручниот штаб одлучија и него да му го дадат сребрениот медал, иако тој се однесуваше недолично. Но Калиниќ одбил.

„Ви благодарам, но јас не играв во Русија“, „Спортске новости“ цитира изјава од Калиниќ.