24фудбал

Жиру знаеше каде Силва ќе го шутне пеналот, но Лорис не сакаше да го послуша (ВИДЕО)

Камерите уловија интересен момент од вчерашниот пријателски дуел помеѓу Франција и Шпанија, Оливие Жиру погоди каде Давид Силва ќе го шутне пеналот, но Уго Лорис не го послуша

Видео

„Црвената Фурија“ вчера славеше со 0-2, а резултатот беше отворен со удар од белата точка.

Но развојот на настаните можеше да биде поинаков доколку Уго Лорис го послушаше Оливие Жиру.

Пред Давид Силва да го изведе пеналот, напаѓачот му сигнализираше на својот голман каде ќе оди топката, но чуварот на мрежата го игнорираше голгетерот.

Уго Лорис реши да го следи својот инстинкт и скокна десно, Давид Силва шутна во левиот агол и донесе водство и радост за Шпанија.