24фудбал

Кои се најплатените играчи во Северна Америка (ФОТО)

Изненадувачки, два од топ три најплатените играчи се од канадскиот Торонто, додека континенталниот шампион Америка има само двајца кои земаат над милион долари.

Фото

Андре-Пјер Жињак (1,1 милион $) - Тигрес, Мексико


Карлос Дарвин Кинтеро

(1,8 милиони $) - Америка, Мексико

Андреа Пирло (2,31 милиони $) - Њу Јорк Сити, САД


Орибе Пералта (2,5 милиони $) - Америка, Мексико


Џовани дос Сантос

(4,1 милиони $) - Лос Анџелес Галакси, САД


Роби Кин (4,5 милиони $) - Лос Анџелес Галакси, САД


Клинт Демпси (4,6 милиони $) - Сиетл Саундерс, САД


Џоузи Алтидор (4,75 милиони $) - Торонто, Канада


Давид Виља (5,61 милиони $) - Њу Јорк Сити, САД


Френк Лампард (6 милиони $) - Њу Јорк Сити, САД


Стивен Џерард (6,33 милиони $) - Лос Анџелес Галакси, САД


Мајкл Бредли (6,5 милиони $) - Торонто, Канада


Себастиан Џовинко (7,11 милиони $) - Торонто, Канада


Рикарду Кака (7,16 милиони $) - Орландо Сити, САД